Adil Kullanım Kotası Neden Var?

adil kullanım kotası neden var
adil kullanım kotası neden var

Adil kullanım kotası neden var? Bu soruyu aslında, uzun zaman önce kendime sürekli sormuşumdur. Biraz araştırdıktan sonra aslında işin aslının pek de anlatıldığı gibi olmadığının sonucuna vardım. Servis sağlayıcıları diyeceğim fakat “ları” kısmını kullanmama gerek yok, çünkü Türkiye’de tekel haline gelmiş tek bir servis sağlayıcısı var; Türk Telekom! En son yapılan açıklamalarda, Türkiye altyapısının sınırsız ( adil kullanım kotası olmayan ) internete müsait olmadığına dair bir takım bilgiler verilmişti ve bu işin ekonomik boyutlarına değinilmişti. Aslında ben buna inanmıyorum ve açıklamaların bahane olduğunu düşünüyorum. Sebebini açıklamak isterim…

Aslında Türkiye’de internet altyapısı o kadar da kötü değil. Genel anlamda internet servis sağlayıcıları yavaş yavaş tekel olmaktan çıkıyor fakat alt yapı tekel olduğu sürece büyük sorunları da beraberinde getirmeye devam edecektir. Örneğin, şuanda Türkiye’de neredeyse tüm internet servis sağlayıcıları Türk Telekom alt yapısı kullanmaktadır. Yani farklı bir servis sağlayıcısına geçseniz bile, genellikle Türk Telekom aracılığı ile bağlantı sağlamaktasınız. Bu durum aslında en büyük problemlerden bir tanesi. Alt yapıda tekellik olduğu sürece internet servis sağlayıcılarının kalitelerini arttırmaları gerçekten zor olacaktır. Tabi ki, TürkNet gibi firmalar yavaş yavaş piyasaya girmeye çalışsa da, henüz bu tür firmaların altyapı durumları Türk Telekom’un alt yapısı ile bırakın yarışmayı; bir yarışma olsa, başvuruya dahi alınmayacak düzeyde. 

Neden Tekelde Israrcıyız?

Aslında en büyük problemlerden bir tanesi de bu zaten. Türkiye’deki kullanıcıların çok büyük bir kısmı kullandığı internet servis sağlayıcısından şikayetçi ve buna rağmen bu şikayetlerin hiçbiri resmi başvuru olarak gelmemekte. Aslına en büyük problemlerimizden bir tanesi de  bu olsa gerek: “Hakkımızı aramayı bilmiyoruz!”. 

Türkiye’de internet aboneliği sayısı 64 milyonu aşmış durumda. 80 milyon nüfusun neredeyse tamamı interneti aktif şekilde kullanıyor diyebiliriz. Özellikle, dünya teknolojiye bu kadar yakınken biz neden uzaklaşıyoruz? Ukrayna için örnek vermek istiyorum, çünkü uzun zamandır burada yaşıyorum. Aslında kıyaslama yapmayı pek sevmem fakat yapacağım kıyaslama gerçekten durumu ortaya serecektir diye düşünüyorum. 

Ukrayna’nın ekonomik ve siyasal durumu son yıllarda iyice gözler önünde. Özellikle 2014 yılından sonra yaşanan ekonomik ve siyasal sorunlar sonucunda ülkenin para biriminde ciddi derecede değer kaybı yaşandı ve ekonomik olarak çok kötü bir durumdalar diyebiliriz. En azından Türkiye ile kıyasladığımızda! Fakat gelin görün ki, internet hızı konusunda Ukrayna’yı dünya hız sıralamalarında sürekli olarak üst sıralarda görüyoruz. Ukrayna’nın neresinde olursanız olun, evinize internet bağlatmak istediğinizde aylık vereceğiniz para miktarı 150 grivnayı geçmeyecektir ( Güncel Türk Lirası değeri 20-30 TL’dir. ) . Tabi bu belirttiğim fiyat en iyi paket için geçerli ve paket hızı 100 Mbps. Unutmadan, tabi ki sınırsız olarak kullanıyorsunuz. Herhangi bir kısıtlama yok! Şimdi bana birileri şunu soracak; “Oranın para birimi ile buranın para birimi bir mi?”! Tabi ki değil! Aksine, 150 grivna ile Ukrayna’da sadece bir öğün, belki zorlasanız iki öğün yemeğinizi karşılayabilirsiniz. Türkiye’de bir öğün yemek yemeye kalksanız ortalama 10-20 TL gibi bir miktar ödersiniz. Rakamlar aşağı yukarı aynı. Yani arada çok büyük bir enflasyon farkının olmadığını göstermeye çalışıyorum. Ukrayna’da bir öğün yemek parasına sınırsız 100 Mbps internet kullanabiliyorken, Türkiye’de bu paraya telefonunuza 2 Gb internet paketini bile zorla yapıyorsunuz. 

Aslında Sorun Ekonomik Değil!

Türkiye’de tekel haline gelmiş internet sağlayıcısının gelip de ekonomik nedenleri göstererek altyapıyı bahane etmesi saçmadır. 80 milyonluk nüfusa internet hizmeti verip, ekonomik problemleri göstermek de bana göre ayıptır! İnternet hizmetini ekonomik savaşa rağmen dünya sıralamalarına girecek kadar iyi veren Ukrayna kadar olamıyorsa; bizim tekel servis sağlayıcısı, işi bilene bırakmalıdır.

İnternet altyapısını Türk Telekom gibi bir firma bahane edebiliyorsa, o zaman büyük bir sorun vardır. Seçenekleri ben düşünmek dahi istemiyorum. Yapılabilecek en iyi şey, bu konuya artık tepkiyi net şekilde koymaktır. 

Türk Telekom kısa süre önce adil kullanım kotalarının kaldırılacağını ve artık limitli internet sisteminin başlayacağına dair birtakım açıklamalar yapmıştı. Türk Telekom’un müşterilerini memnun edecek seviyede hizmet vereceğini görmek için sabırsızlıkla bekliyorum; galiba o gün çok uzakta… 

Adil kullanım kotası neden var, sorusunun cevabını verdik. Daha fazlası için bizi takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*