Biberiye yağının faydaları ve zararları nelerdir?

biberiye yağının faydaları ve zararları
biberiye yağının faydaları ve zararları

Kış aylarında bile yeşil kalan biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermek için hazırladığımız bu yazıyı bilhassa kronik cilt rahatsızlığı çekenler ve saç sağlığı konusunda problem yaşayanlar dikkatle okusun.

Biberiye yağı elde etmek için biberiye bitkisinin yaprakları damıtılır. Bu yağ, en bilinen aroma terapi yağlarından biridir. İçeriğinde antioksidan ve esansiyel asitler gibi hafıza, cilt ve deriye iyi gelen maddeler bulunur. Biberiye yağının faydaları ve zararları ölçüldüğünde metabolizma için sunduğu artılar eksilerine oranla daha fazladır.

Biberiye Yağının Başlıca Faydaları

Biberiye bitkisinden damıtma yöntemiyle elde edilen biberiye yağı her gün belli miktarda tüketilirse zihni açar ve hafızayı güçlendirir. Bu yüzden özellikle bunama sorunu yaşayan yaşlıların bu yağı tüketmeleri önerilir.Ayrıca sınava hazırlanırken öğrenciler tarafından hafızayı daha verimli kullanmak için de kullanılan yağ, antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için bağışıklık sistemini geliştirir. Böylece bünyeyi hastalıklara karşı koruyan biberiye yağının esas faydası ise cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır. Demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından son derece zengin bir yağdır. Bu iki mineral saç ve cilt sağlığı için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

İçerisinde birçok vitamin bulunan biberiye yağının faydaları ve zararları bulunur. Özellikle epilepsi hastalarının bu yağı tüketmeleri önerilmez. Ayrıca hamilelik döneminde olanlar ve sinir rahatsızlığı yaşayan kimseler biberiye yağı tüketirken mutlaka bir uzman danışmak zorundadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*