Çekirdeğin faydaları ve zararları nelerdir?

çekirdeğin faydaları ve zararları
çekirdeğin faydaları ve zararları

En çok tüketilen kuru yemiş türlerinden biri olan çekirdeğin faydaları ve zararları bulunur. Özellikle boş vakitleri değerlendirirken bolca tüketilen çekirdek insanda alışkanlık yaratır.

Çekirdeğin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Özellikle prostat problemi yaşayan erkekler çekirdeği bol miktarda tüketmelidir, çünkü çekirdek idrar söktürücü özelliğe sahip bir kuru yemiş türüdür. Bunun yanında lif bakımından oldukça zengin oluşundan dolayı bu yemiş sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Her gün belli miktarda çekirdek yemek tuvalete çıkmayı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda kötü kolesterole karşı vücudu korur. Çekirdeğin sunduğu faydalar bununla da sınırlı değildir. Özellikle doymamış yağlar bakımından zengin bir besin olan çekirdeğin, başta damar sertliği olmak üzere kalp ve solunum yolu rahatsızlıkları yanı sıra sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Çinko ve fosfor gibi maddeler bakımından oldukça zengin bir gıda olan çekirdek diş sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Çekirdeğin faydaları ve zararları hakkında yapılan araştırmalara göre, özellikle çinko ve fosfor bakımından zengin bir yemiş olmasından dolayı bu meyvenin fazla tüketilmesi metabolizmada kimi problemleri beraberinde getirir. Özellikle çekirdek çitlemenin bir alışkanlık olduğu düşünüldüğünde bu besini bol miktarda tüketmek kilo almaya yol açabilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan çekirdeğin olası zararlarından korunmak için her gün belli miktarda tüketilmesi önerilir. Çekirdeğin faydaları ve zararları bulunsa da her gün 30 gram çekirdek tüketmek bu besinin vücuda yarar getirmesine yardımcı olur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*