Damar otunun faydaları ve zararları nelerdir?

damar otunun faydaları ve zararları
damar otunun faydaları ve zararları

Ülkemizin bulunduğu coğrafyada yaygın olarak yetiştirilen damar otunun faydaları ve zararları araştırıldığında bu bitkinin birçok hastalığa iyi geldiği anlaşılmıştır. Damar otu bitkisi nisan ile ekim ayları arasında çiçek açar. Ek olarak yaprakları kaynatılarak çay olarak tüketilebilir ve aynı zamanda lapası da yapılabilmektedir.

Damar Otunun Başlıca Faydaları

Damar otunun faydaları ve zararları konusunda birçok üniversitenin tıp fakülteleri çalışmalar yapmıştır. Bu bitkinin başlıca faydaları arasında kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı, özellikle vücudun direncini arttırarak karaciğeri koruduğu bilinmektedir. Doğal bir antibiyotik olan damar otu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.  Balgam söktürücü özelliğe sahip olduğu için astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı tedavi sürecinde etkili bir çözüm sunar. Lapası da yapılabilen damar otu,aynı zamanda yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hijyen eksikliğinden kaynaklanan çıban oluşumunda bitkinin yapraklarından faydalanılır.

Damar otunun yaprakları kaynatılarak çay olarak da tüketilebilir. Bu kür yöntemi kabızlığa karşı etkili çözüm üretir. Fakat her bitki çayı türünde olduğu gibi damar otu çayını da fazla tüketmemek gerekir.

Damar otunun faydaları ve zararları değerlendirildiğinde birçok şifalı bitkinin oldukça fazla yan etkisi olsa da bu türün daha azdır. Fakat özellikle şeker ve tansiyon hastalarının damar otu kürlerinden yararlanırken mutlaka uzman doktorlara danışmaları gerekir. Bu bitki tansiyon düşürücü etkiye sahip olduğu için düşük tansiyon sorunu yaşayan hastaların kullanması sakıncalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*