Dut pekmezinin faydaları ve zararları nelerdir?

dut pekmezinin faydaları ve zararları

Özellikle kış aylarında oldukça yoğun bir şekilde tüketilen dut pekmezinin faydaları ve zararlarıhakkında yapılan araştırmalar bu besinin aşırı derecede tüketilmesi dışında herhangi soruna yol açmadığını ortaya koymuştur.

Pekmez genellikle tahinle tüketilen ekşimsi tadıyla öne çıkan bir besindir.  Vücudun bağışıklık sistemini koruyan ve hastalıklarla mücadele etmekte yarar sağlayan dut pekmezi birçok farklı konuda iyileştirici etkiye sahiptir.

Dut Pekmezinin Başlıca Faydaları

Dut pekmezi vücudun kan dolaşımını dengeleyerek kara ciğerin işlevini görmesini kolaylaştırır. Özellikle karaciğer ameliyatı olan kimselerin iyileşme sürecinde bu gıdayı bolca tüketmeleri önerilir.

İçerisinde birçok vitamin bulunan dut pekmezi bilhassa kahvaltılarda tüketilen bir besindir. Vücudun bağışıklık sistemini koruyan ve enerji deposu olan pekmez türü içerisinde yoğun miktarda demir bulunur. Kemik erimesi problemi yaşayan kimselerin her gün belli miktarda dut pekmezi yemesi önerilir. Ayrıca gelişim çağındaki çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından pekmez tüketiminin önemi büyüktür. Dut pekmezi ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur ve kalp krizi riskinin görülme oranını azaltır. Özellikle duttan yapılan pekmez türü sindirim sistemini koruyarak düzenli olarak tuvalete çıkmaya yardımcı olur.

Dut pekmezinin faydaları ve zararları düşünüldüğünde artılarının eksilerine oranla daha fazla olduğu görülür. Belirgin bir zararı bulunmayan dut pekmezini yine de fazla tüketmemek önemlidir. Çünkü çabuk kana karışan bir besin türü olduğu için aşırı derecede enerji verir. Dut pekmezinin faydaları ve zararları düşünüldüğünde özellikle diyabet hastalarının bu pekmez türünü fazla tüketmemeleri önerilir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*