Gece süt içmenin faydaları ve zararları nelerdir?

süt içmenin faydaları ve zararları
süt içmenin faydaları ve zararları

Gelişim çağında edinilen alışkanlıklardan biri de süt içmektir. Fakat gece süt içmenin faydaları ve zararları bir tartıya koyulduğunda, bu alışkanlığın eksileri, artılarına oranla daha fazladır. Her ne kadar gece süt içmek iyi bir uyku deneyimi yaşamaya yardımcı olsa da; aslında gelişim çağındaki çocuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan reflü rahatsızlığının görülmesine neden olur. Bunun yanında gece süt içmek, bu besin kalsiyum bakımından oldukça zengin bir gıda olduğu için kilo vermeye yardımcı olur.

Süt İçmenin Başlıca Faydaları

Süt kemik yapısının gelişimi için temel gıdalardan biridir. Bu yüzden hemen herkesin süt ve süt ürünlerini her gün belli miktarda tüketmesi gerekir. Örneğin gelişim çağındaki bir çocuk günde ortalama 800 ml süt ve süt ürünü tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılamak zorundadır. Yetişkin kimseler bu oran ortalama 400 ml civarındadır. Süt tüketimini düzenli bir şekilde yapmak özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskini azaltır. Bunun yanında sütü gün içinde belli zamanlarda tüketmek en akılcı çözümdür. Gece süt içmenin faydaları ve zararları bir kefeye konduğunda gece süt içmek sindirimi zor bir gıda olduğu için reflü rahatsızlığına sebep olur.

Rahat bir uyku çekmek için özellikle gelişim dönemindeki çocukların süt içme alışkanlığı edinmeleri kemik gelişimi açısından önemlidir.Fakat gece süt içmenin faydaları ve zararları düşünüldüğünde süt içmek için akşam saatleri yerine gündüz vakitleri tercih edilmelidir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*