Kanser Bulaşıcı Mı?

kanser bulaşıcı mı
kanser bulaşıcı mı

Halk arasında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de muhakkak ki “Kanser bulaşıcı mı?” sorusu olacaktır. Özellikle insanların en çok korktuğu rahatsızlıklardan bir tanesi kanserdir. Bundan dolayı sokakta, işte ve topluma açık alanlarda insanlar kanser hastalığına yakalanıp yakalanmayacağını merak etmektedirler. Dilerseniz öncelikle sizlere kanser hakkında kısa bilgi verelim.

Kanser Nedir?

Aslında kanser bir çeşit doku bozukluğudur. Hücrelerin mutasyona uğrayarak düzensiz bir şekilde çoğalması sonucu oluşan urlara verilen addır. Kanser türlerinin çoğu, kişinin DNA’sında bulunan bozukluklar nedeniyle meydana gelir.

Kanserli bir hücre, sağlıklı bir yetişkinin vücudu ile temas etse bile, kanserli hücre yaşayamaz ve hemen bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

Yukarıdaki açıklamadan da yola çıkabileceğimiz üzere kanser teknik olarak bulaşıcı değildir ve kişiden kişiye bulaşmaz. Yani kanserli bir birey ile öpüşmek, sarılmak, solunan havayı solumak, ilişkiye girmek ve tokalaşmak gibi aktiviteler gerçekleştirmek kanseri bulaştırmaz.

Organ Nakliyle Kanser Bulaşır Mı?

Kanser bulaşıcı mı?” sorusunun en önemli örneklerinden bir tanesi de organ nakli olacaktır. Organ nakli ile kanserin bulaşması teknik açıdan mümkün görülmese de, nadir de olsa kanserli bireyden alınan organ ile sağlıklı bireyin kanser olduğu görülmüştür. Bunun temel sebebi, organ nakli gerçekleştirilen bireyde nakil işleminden sonra bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sistemi kanserli hücreleri yok edemediği için kişinin kansere yakalanması kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebepten dolayı organ nakli yapılmadan önce, organ alınacak birey üzerinde tüm testler yapılmakta ve bireyin kanser olup olmadığı tespit edilerek nakil işlemi gerçekleştirilmektedir.

Virüsler

Fakat unutulmamalıdır ki kansere yakalanmış bireyin kendisini çok iyi koruması gerekmektedir. Özellikle virüsler kanserli hastalar için çok büyük risk arz etmektedir. Bu tip hastaların bağışıklık sistemi zayıfladığından dolayı, virüslerden uzak durmaları çok önemlidir.

Virüsler ve mikroplar bulaşıcıdır. Bundan dolayı kanserli bir birey ile öpüşme, aynı gıdadan kullanma gibi yollar ile virüs bulaşabilir ve bu virüsler kanserli bireye, normal bireyden daha çok zarar vermektedir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflayan kanserli bireyin virüsler ile savaşabilmesi, sağlıklı bir bireye göre daha zordur.

Bu makalemizde “Kanser bulaşıcı mı?” sorusuna cevap verdik. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*