Kanser Hücresi Nasıl Oluşur?

kanser_hucresi_nasil_olusur
kanser_hucresi_nasil_olusur

Dünyada en çok korkulan hastalıkların başında kanser gelmektedir. Haliyle insanların aklına “Kanser hücresi nasıl oluşur?” sorusu gelmektedir. Kanser, dünya üzerinde henüz net bir tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Mevcut tedaviler ile kanser azaltılmaya çalışılmakta ve bu tedaviler bazı hastalarda sonuç vermektedir. Kanserin nasıl oluştuğu konusunda detaylı bilgi verelim.

Kanser Hücresi Nedir?

Kanser hücresinin normal bir hücreden farkı, ömürleri tamamlandığında ölmemeleridir. Ölmeyen kanser hücresi, ihtiyaç olmamasına rağmen sürekli olarak büyümeye başlar. Bu büyüme sonucunda tümör adı verilen kitleler ortaya çıkar ve bu kitleler kendini çevreleyen dokulardan dışarı çıkarak büyümeye devam eder, hatta ve hatta besin ve oksijen ihtiyacını karşılayabilmesi için kendisine özel kan damarları oluşturulmasını sağlar. Gelişmeye başlayan tümör zamanla organlara sıçrayabilir ve organların da kanser olmasına neden olabilir.

Tümör büyüdükçe bazı lenf ve kan damarlarına geçebilir. Bunun sonucunda kanda dolaşan kanserli hücreler vücudun farklı bölgelerine yerleşerek orayı işgal edebilirler. Aslında kansere kısaca, kontrolden çıkan hücrelerin yol açtığı rahatsızlık denilebilir. Kanser hücrelerinin oluşmasının birçok sebebi olabilir.

Kanser Hücresi Nasıl Oluşur?

Bu konuda birkaç başlık altında bilgi verelim. Aşağıda kansere sebebiyet verebilecek yani hücrelerin yapısının bozulmasına neden olacak sebepler yer almaktadır.

  • Sigara içmek ( çok sayıda kimyasal bulundurduğundan dolayı )
  • Sağlıksız beslenmek
  • Egzersiz yapmamak, hareketsiz kalmak
  • Çevredeki kanserojen kimyasal maddeler
  • Bazı hormonlar ( Meme kanseri için örnek: östrojen ve progesteron )
  • Virüs ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar ( kanserli hücre bağışıklık sisteminin zayıf olmasından faydalanmaktadır, bağışıklık sisteminizi korumanız çok önemlidir )
  • Obezite
  • Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak
  • Fazla şeker tüketimi ( bağışıklık sistemini bastırdığından ve asidik ortamın oluşmasına neden olduğundan kanserli hücrenin çoğalmasına yol açabilir )
  • Radyasyon ( hücrelerin mutasyona uğrayarak dengesiz bir biçimde çoğalmasına neden olur )

Kanser hücresi nasıl oluşur?” sorusunun cevabını verdik. Aslında burada en büyük etkenlerden bir tanesi bağışıklık sistemi olacaktır. İnsanların bağışıklık konusunda çok fazla dikkatli olması gerekmektedir. Aynı zamanda yukarıda yer alan listede bulunan maddelerdeki sebepleri inceleyerek sizler de kanserden korunabilirsiniz. Unutmayın, tedbir aldığınız sürece ve zamanında müdahale sağladığınız sürece, kanserden kurtulmamanız için bir sebep yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*