Kanser Kan Testinde Belli Olur Mu?

kanser kan testinde belli olur mu
kanser kan testinde belli olur mu

Bu soru genel anlamda insanlar tarafından şüphe gidermek amacı ile sorulur. Kanser kan testinde belli olur mu, sorusunun cevabını verebilmek için size yapılan testin hangi test olduğunu bilmek gerekir. İşin teknik kısmını bu makalemizde bir kenara bırakarak sizlere biraz daha bilgilendirici bir yazı aktaracağız.

Kan testleri genellikle kanınızdaki değerlerinizin tespiti için yapılır ve değerlerinizin normal olup olmadığına bakılır. Kan değerlerinde bazı durumlarda kanserin tespitinin yapılması mümkün olmayabilir.

Tam bir kanser teşhisi için, kanser testi yaptırmak şarttır. Tabi ki doktorunuzun sizden kanser testi yaptırmanızı istemesi durumunda, kesin olarak kanser olduğunuz anlamına da gelmez. Bazen doktorlar bazı durumlardan şüphelenerek; tam kan sayımı, kan protein testi, tümör marker testleri yaptırabilir. Bu testlerin her birinin farklı bir amacı bulunur.

Unutulmamalıdır ki bazen, kandaki değerlerinizin anormalliği kanser olduğunuz anlamına gelmez ve bazen de kanınızdaki değerlerin normal olması kanser olmadığınız anlamına gelmez. Bu nedenden dolayı net bir kanser teşhisi için tam teşekkürlü bir hastanede kanser testi yaptırmanız gerekmektedir. Genellikle en sık rastlanan kanser türleri için birçok devlet hastanesinde genel tarama yapılabilmektedir.

Kanser kan testinde belli olur mu, sorusunun cevabını verdik. Daha fazlası için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*