Kanser Nasıl Olunur?

kanser nasıl olunur
kanser nasıl olunur

Ülkemizde her yıl 175 bin kişiye kanser tanısının konduğunu istatistiksel olarak bilmekteyiz fakat son zamanlarda kullanıcıların çok sık arattığı “Kanser nasıl olunur?” sorusuna cevap vereceğiz. Böylelikle kanserden korunmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Tabi ki hiçbir zaman “Bana bir şey olmaz!” dememek gerekiyor ve tedbir almak gerekiyor.

Cep Telefonları ve Radyasyon Yayan Diğer Cihazlar

Hepimizin bildiği üzere, günlük yaşantımızda kullandığımız birçok teknolojik alet radyasyon yayabilmekte ve bu aletlerin başında cep telefonu geliyor. Özellikle cep telefonu kullanımını uzun süre gerçekleştirmek sağlık açısından zararlıdır. Radyasyona maruz kalan hücreler zamanla mutasyona uğramakta ve kansere neden olmaktadır.

Baz İstasyonlarına Yakın Olmak

Az önce de belirttiğimiz gibi “Kanser nasıl olunur?” sorusunun en net cevabı aslında “Radyasyon ile iç içe olmak.” diyebiliriz. Tabi ki radyasyona maruz kalan herkes kanser olacak diye bir şey yok fakat radyasyon ne kadar artarsa, kanser ihtimali de o kadar artacaktır.

Baz istasyonları işte bu nedenden dolayı uzak durmamız gereken alanların başında gelmektedir.

Kimyasal Tatlandırıcılar ve Gıdalar

Tabi ki tüm kimyasal ürünlere zararlı demek yanlış olacaktır fakat kontrolsüz kimyasal gıda tüketimi kansere yol açabilmekte. Özellikle boya ve kimyasal tatlandırıcılarda bu ihtimal daha çok artmakta. Marketten aldıklarımızı seçerken bir kez daha düşünmemiz gerekiyor!

Sigara

Sigara içen kişilerin genelde bu konuya aldırış etmediğini görürsünüz. Bunun sebebi, sigara nedeniyle yaklanılan kanser sıklığının diğer kanser türlerine oranla çok göze batmamasıdır fakat sigara içen insanlarda akciğer kanseri ihtimali normal insanlara göre çok ama çok fazladır. Ayrıca; meme, prostat kanserleri de sigara nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sigara içerisindeki 4500 çeşit kimyasal bunun en önemli sebebidir.

Temizlenmemiş Meyve ve Sebzeler

Unutmayın ki tarladan gelen meyve ve sebzeler bazı durumlarda yıkanmamış olma ihtimaline sahiptir. Bundan dolayı kesinlikle ve kesinlikle, meyve ve sebze tüketmeden önce bol su ile yıkamak çok önemlidir. Tarladan gelen meyve ve sebzelerin çoğu, haşere ve böcekler yüzünden kimyasal ilaçlarla ilaçlanmaktadır. Bu meyve ve sebzeleri tüketirken temizlemeyi unutmamalısınız.

Spor Yapın

Kanser konusunda sporun etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Spor yapmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Bundan dolayı her gün düzenli olarak spor yapmalıyız.

GDO

GDO kanserin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Kimyasal yapısı bozulmuş olan yiyeceklerden uzak durmak çok önemlidir. Özellikle gıdaları, mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Genellikle mevsim dışında kimyasal hormonlar aracılığı ile meyve ve sebze üretimi yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı bu tür ürünleri olduğunca mutfağımızdan uzak tutmamız şarttır.

Plastik Kullanımı

Plasik kullanımı da önemli bir etkendir. Özellikle eriyebilen türdeki şişe, bardak ve kaşıklar insan sağlığı açısından zararlıdır.

Karanlıkta Kalma

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalardan bir tanesi de Melatonin üzerine olmuştur. Melatonin hormonu dışarıdan doktor reçetesi ile  alınabildiği gibi vücut tarafından da üretilen önemli hormonlardan bir tanesidir.

Melatonin hormonu geceleri karanlıkta uzun uyku durumunda salgılanır ve hücre onarımında büyük rol oynar. Melatonin horomonu ışıklı ortamda yatan bireylerde daha az salgılandığı için uyurken ışıksız ortam tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kanser nasıl olunur, sorusuna cevap verdik. Sizler de bu sayılan maddelere dikkat ederek kanser olma riskinizi azaltabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*