Karadut Suyu Faydaları Nelerdir?

karadut suyu faydaları
karadut suyu faydaları

Karadut suyu faydaları hakkında bilgi vereceğimiz makalemize başlamadan önce biraz karadut hakkında bilgi verelim. Yaz ayında olgunlaşan karadut, ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilmektedir. Ayrıca şarap yapımı konusunda da yurt dışında büyük bir pazara sahiptir. Tam bir vitamin deposu olan karadutun faydaları saymakla bitmez.

Antitoksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve destekler. C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan karadut suyu insan sağlığı için çok faydalıdır. Tabi ki belli bir miktarda almak her zaman için en doğrusudur. Bunlar dışında birçok minerali içerisinde bulunduran karadut suyu, mineral bakımından çok zengindir. Bakır, demir, magnezyum, selenyum, mangan, çinko gibi mineralleri içerisinde bulunduran karadut suyu sağlığımızı desteklemek için önemli bir gıdadır. Ayrıca beta karoten açısından da zengindir.

Karadut Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Enerji verir. ( C, E ve K vitaminleri ve mineraller bulundurduğundan enerji verici etkisi bulunmaktadır. ) Vitamin bulundurduğundan dolayı sizi gün boyu zinde ve dinç tutacaktır.
  • Sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Karadut suyu tüketildiğinde sindirim sorunlarının giderilmesine büyük destek verir. Genellikle 24 saat içinde etkisini göstermektedir.
  • Halsizlik sorunu yaşayan insanlarda halsizliğin giderilmesine yardımcı olur.
  • Karadut suyu ağız ve dişeti sağlığı açısından açısından önemlidir. Karadut ve yaprakları ile çay demleyebilirsiniz. Bu çayı ağzınızda gargara yaparak dişeti ve ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca dişetinizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.
  • Karadutun bir önemli faydası da kanı yenilemesinden dolayıdır. Kanı yenileme özelliği bulunan karadut, kandaki hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. İçeriğinde bulunan bakır, potasyum, magnez gibi mineraller sayesinde kan hücresi üretimi ve kan hücresi onarımında büyük destek sağlar.
  • Karadut suyu bağışıklık sistemini desteklediğinden dolayı kanser hücrelerinin öldürülmesinde büyük rol oynar. Bundan dolayı kanser önleyici etkisi bulunduğu gibi, doktorlar tarafından önerilen gıdaların başında gelir.

Ayrıca karadut suyu faydaları arasında cilt bakımına faydası da bulunmaktadır. Karadut suyunu cilde uyguladığınızda uzun zaman boyunca insanlarda görülen yaşlanma ve kırışıklığa iyi gelir. Kalsiyum bakımından zengin olduğundan dolayı kas ve kemik sağlığı bakımından önemlidir. Bundan dolayı gelişme çağındaki çocukların özellikle karadut tüketmesi şiddetle önerilmektedir.

Kanserle Savaşır

Karadut suyu faydaları arasındaki en önemli fayda kanser ile savaşmasıdır. İçeriğinde “elagiç” isminde bir madde bulunur. Bu madde kanserle savaş konusunda en önemli doğal madde olarak düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*