Prostat Kanseri Nedir?

prostat kanseri nedir
prostat kanseri nedir

Prostat kanseri dünyada birçok erkeğin yaşamakta olduğu bir kanser türüdür. Sadece erkeklerde bulunmakta olan prostat bezinde meydana gelen bu hastalık, genel olarak 55 yaş üstü erkeklerde görülse de daha genç yaştaki erkeklerde de görülebilir. Ayrıca bu hastalığın oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin etkisi de oldukça fazladır. Her hastalık gibi bu hastalığın da erken teşhis edilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Erken teşhislerde tedavilere erkenden başlandığı için hastalığı yenme olasılığı daha yüksek olur.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tıp literatüründe birkaç çeşit prostat kanseri olsa da hepsi hemen hemen aynı belirtileri göstermektedir. Bu belirtileri yaşayan kişiler, belirtileri ciddiye alıp en kısa zamanda bir doktora görünmelilerdir. Böylelikle erken teşhis sağlanır ve hastalar gereken tedaviyi en hızlı ve en etkili şekilde alırlar.

Kanserin gelmiş olduğu evreye göre, belirtilerin şiddeti de artış ya da azalış gösterebilmektedir. Bu belirtiler arasında sık sık idrar çıkma isteği, hastaların en fazla yaşamakta olduğu belirtidir. Bunun yanı sıra bu hastalığa sahip olan insanlar idrara çıkarken ve cinsel ilişkide boşalma anında yanma ve ağrı hissedebilirler. Aynı zamanda bu ağrılar hem kasıkta hem de kemiklerde olabilir. Ayrıca hastalar meni ve idrarlarında kan görebilirler. Bunlara ek olarak kişilerde ereksiyon sırasında sertleşmede sorunlar da meydana gelebilir.

Tüm bu saydığımız durumlar, prostat kanseri hastalığının birer belirtisi olup kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu belirtileri gören kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeleri gerekmektedir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri yaşayan herkes prostat kanseri olmayabilir. Alanında uzman olan doktorlar, kişilere çeşitli testler uyguladıktan sonra kişinin hastalığına karar verir ve tedavilerini yapmaya başlar. Ayrıca kanser teşhisi konulan bir hastanın, kanserinin kaçıncı evrede olduğunun da belirlenmesi gerekmektedir çünkü yapılacak olan tedaviler, bu evrelere göre değişiklik gösterebilir. Kanserin kaçıncı evrede olduğu belirlendikten sonra düzenli bir şekilde radyoterapi, kemoterapi ve çeşitli ilaçlarla tamamen iyileşme mümkün olabilir. Eğer doktor gerekli görürse kansere cerrahi müdehale de yapılabilir. Tabii ki bu tedavi yöntemlerinin başarılı olma olasılığını arttırmak için erken teşhis, oldukça önemlidir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanseri 4 evreye sahip olan bir hastalıktır. İlk evresinde genel olarak farkedilmez fakat fark edilirse de çoğu zaman doktorlar müdahale etmeyi gerek görmezler. Takip sırasında kanserli hücrelerin çoğalma durumuna bakılır. Bu hücreler iyi ya da kötü huylu olabilir ve bu takip sırasında bu da belirlenir. Eğer hücreler kontrolsüz bir şekilde çok hızlı çoğalıyorsa ve çevredeki diğer doku ve organlar bu durumdan olumsuz etkileniyorsa bu, muhtemelen kanserin kötü huylu olduğunu gösterir ve doktorlar bunu farkettikten sonra hemen gereken tedaviye başlarlar.

Birinci ve ikinci evrede basit bir ilaç tedavisi ile bir süre kanserli hücreleri takip etmek, ilk evrede en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Eğer verilen ilaçlar kullanıldığı ve gerekli takibin yapıldığı halde kanser ilerlemiş ve üçüncü evreye gelmişse doktorlar genel olarak radyoterapi tedavisine başlamayı tercih eder. Bunun yanı sıra kemoterapi ve çeşitli ilaç tedavilerine de başlanılır. Eğer doktorlar cerrahi bir operasyonu gerekli görürse, bu evrede ameliyat işlemi de yapılabilir. Dördüncü evre ise, prostat kanseri hastalığının son evresidir. Bu evrede genel olarak doktorlar hormon tedavisine başvururlar.

Son zamanlarda tıbbın sürekli gelişmesine bağlı olarak birçok yeni tedavi yöntemi çıkmıştır. Bu tedavilerden en olumlu şekilde yararlanmak için ise erken teşhis oldukça önemlidir. Eğer bir hastalığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız en yakın zamanda doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*