Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir?

sarı kantaron faydaları
sarı kantaron faydaları

Çoğumuzun belki de duymadığı sarı kantaron faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Bundan önce bilmeyenler için sarı kantaronun ne olduğuna dair bilgi verelim.

Sarı kantaron, Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinen bir bitki türüdür. Latince ismi hypericum perforatum olarak bilinen bu bitki dünyanın birçok yerinde yetişmektedir. Aynı zamanda bu bitkinin çayı da çok meşhurdur.

Sarı Kantaronun Faydaları

Halk arasında antidepresan, yani stres alıcı özelliği ile bilinir. Uykunuzun düzene girmesinde büyük rol oyadığı gibi biraz da mayıştırıcı etkisinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca sigara bırakma döneminde ve adet öncesi sendrom öncesinde alınması rahatlatmaktadır.

Aynı zamanda bu bitkinin ağrı dindirici özelliğini de es geçmemek gerekir. Safra kesesini uyarıcı özelliği bulunur, sakinleştirici özelliğinden faydalanılarak; kronik mide, safra kesesi, karaciğer gibi jinekolojik rahatsızlıklarda doktor onayı alınarak tedavi destek amaçlı kullanılabilir.

Ülkemizde sarı kantaron genellikle çay olarak tüketilir. Bundan dolayı kullanımı oldukça rahattır. Sizlere bu çayı nasıl hazırlayacağınıza dair de bilgi vermek isteriz.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayını hazırlamak için öncelikle aşağıdaki listeye ihtiyacımız olacaktır muhakkak;

  • 1 çay kaşığı sarı kantaron bitkisi
  • ¼ litre su

¼ litre su ile karıştırılan sarı kantaron bitkimizi çay hazırlarcasına kaynatıyoruz. Ardından 5-10 dakika demlenmesini bekleyerek süzüyoruz ve kullanıma hazır hale geliyor. Genellikle gündüz içilmesi tavsiye edilir. Mayıştırıcı özelliği olduğundan akşamları kullanılması durumunda uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elbette neredeyse tüm antidepresan ilaç kullanımına doktorların uyardığı en önemli nokta alkol kullanımıdır. Tüm antidepresanlarda olduğu gibi sarı kantaron kullanımında da alkol kullanımı önerilmez. Bunun dışında turşular, soğuk algınlığı ilaçları ve bazı ilaçlardan uzak durmak gerekir. Bu ilaçların başında; triptofan, narkotik, amfetamin gelmektedir. Bu ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez.

Antidepresanlar Kadar Etkili

Antidepresanlara alternatif olarak belki de en önemli bitkilerden bir tanesidir. Hatta ve hatta kullanıcı yorumlarının çoğunda antidepresan kullanımı yerine sarı kantaron çayının kullanımının daha faydalı ve etkili olduğu belirtilmektedir.

Stres atıcı etkisinin bilinerek kullanılması ve antidepresan ilaçlar yerine tercih edilmesi insan sağlığı için çok faydalı olacaktır. Tabi ki doktor kontrolünde bu tarz kullanımlar sağlanmalıdır.

Bugün sizlere sarı kantaron faydaları hakkında bilgi verdik. Daha fazlası için sitemizi takip edebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*