SEO Nedir? ( Arama Motoru Optimizasyonu )

seo nedir
seo nedir

SEO nedir, sorusuna cevap verirken, basit bir anlatım biçimi kullanmayı düşünüyorum. Bu yazımın, hem bu iş ile ilgilenenlere, hem de bu işi daha yeni öğrenmek isteyenlere hitap etmesini istiyorum. Önce değineceğimiz başlıklara bir göz atalım;

1- SEO Nedir?
2- SEO Nasıl Yapılır?
3- Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Başlıklarımızı belirttiğimize göre hemen ilk başlığımız ile başlayalım!

SEO Nedir?

SEO aslında hiçbirimizin uzak olmadığı bir kavramdır diyebiliriz. Sadece bu kavramı bilmediğimiz için bizlere yabancı gelmektedir. Aslında web sistemlerinin tamamı belli tekniklere dayanmaktadır. Web dizinindeki hiçbir site tesadüfi bir şekilde yükseliş göstermez. Bir web sitesini kurmak için nasıl profesyonellik gerekiyorsa, aynı şekilde web dizinleri ( arama motorları ) üzerinde yükselmek de ayrı bir profesyonellik gerektirmektedir. 

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization” şeklindedir. Yani Türkçe’ye çevirdiğimizde karşımıza “Arama Motoru Optimizasyonu” çıkacaktır. Hemen kalıptan başlayabiliriz. “Arama motoru” kalıbını hepimiz biliyoruz. Şuanda en popüler olan arama motoru Google arama motorudur. Bunun yanında Yandex, Bing ve daha adını sayabileceğim birçok arama motoru bulunur. “Optimizasyon” kelimesi ise, daha iyi hale getirme, optimize etme anlamı taşır. Yani temel olarak, bir siteyi arama motorlarına göre optimize ettiğimizde, bu siteyi arama motorlarında üst sıralara çıkardığımızda “SEO” yapmış oluyoruz.   Arama motorları sizlere, daha önceden botları aracılığı ile taramış olduğu web siteleri gösterir. Tabi ki sizin aramalarınız doğrultusunda.

Google üzerinde bir terim arattığınızda, Google kendi botları aracılığı ile taradığı ve dizinine, yani kendi datasına eklediği terim ile alakalı siteleri gösterir. Bu siteler genel olarak, içerik bakımından arattığınız kelime ile uyuşan siteler olacaktır. Google’a her yazdığınız kelime milyonlarca site içerisinde aratılır ve o kelimeyi en uygun şekilde telafuz eden web sitesi karşınıza gelir. Aslında karşınıza gelen sitelerin sıralamaları ve üst sıralarda olmasının bir nedeni vardır. Örneğin “Elma nedir?” diye bir arama yaptığınızda, Google sizler için “Elma nedir” kelimesinin geçtiği siteleri bulur ve sizin talebiniz ile en alakalı içerikleri derleyerek karşınıza getirir. Tabi ki bu siteleri karşınıza getirirken kafasına göre bir sıra yapısı uygulamaz. Sistemin temel algoritması popülarite üzerine çalışır. Yani bir nevi şöyle diyebiliriz; “Google’da yaptığınız aramalarda, karşınıza gelen sitelerin sıralamaları; yüksek popülaritesi olan sitelerden, düşük popülariteye sahip sitelere göre yapılır.”. Yani genellikle, arama yaptığınızda en üst kısımda en popüler siteyi göreceksiniz diyebiliriz. 

Tabi ki bu durumun bazı istisnaları da bulunmaktadır fakat genel anlamda Google ve diğer arama motorları popüler siteleri en üstte bulundururlar.

Yeni açtığınız sitenin hemen popüler olmasını zaten kimse beklemeyecektir. Bu durum, Google ve diğer arama motorlarında sıra almayacağınız anlamına gelmez. Hatta çok iyi SEO yapabiliyorsanız, yeni açtığınız siteniz ile direkt olarak, birçok kelimede ilk 5 sıraya gelebilme şansınız var! 

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir, sorusunun cevabını verirken, aslında bu sorunun da cevabını, kısmen verdim sayılır. SEO yapabilmek için iyi bir analiz yeteneğine sahip olmanız gerekir. Eğer yoksa, kısa süre içerisinde bu yeteneği edinmenizde büyük fayda var! 

SEO yapabilmek için öncelikli olarak web sitemizi iyi tanımamız gerekir. Arama motoru optimizasyonu, yani SEO yaparken uymamız gereken en önemli kriterlerden bir tanesi, site içerisindeki içerikleri özenle hazırlamamız olacaktır. İşin detaylarını bundan sonraki yazılarımda sizlere ileteceğim. Fakat kullanışlı bir web sitesi, SEO’nun olmazsa olmaz kurallarından bir tanesidir. Ayrıca, sitemizi arama motorlarında yükseltmek istiyorsak popüler olmamız gerekir veya popüler görünmemiz gerekir.

Genel anlamda webmasterlar, sitelerin sıralamalarını daha iyi hale getirmek adına, başka siteden kendi sitelerine link vermektedirler. Biz bu linklere “backlink” adını vermekteyiz. Bir başka web sitesinde sizin siteniz paylaşıldığında Google ve diğer arama motorları bu durumu sitenize pozitif puan olarak not almaktadır ve bu durum sitenizin sıralamasında büyük rol oynamaktadır. Tabi ki başka bir siteden backlink almak sitemize faydalı olacaktır fakat, az önce de belirttiğim gibi, sitenizdeki içeriklerin kalitesi yetersiz olduğu sürece, kullanıcıyı web sitenizde tutamadığınız sürece, sitenizin sıralamasında pek bir değişim olmayacaktır. Kullanıcı deneyimi arama motorları için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesidir. 

Tabi ki bahsettiğim bu kurallar, sadece temel kurallardır. Bu yazımızın temel amacı, SEO nedir, sorusuna cevap vermek olacak. Detaylı anlatımları bundan sonraki yazılarımda yapacağım. 

Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

SEO’da başarı tamamen site yöneticisi ile ilişkilidir. Eğer web site yöneticisi, çok iyi bir web sitesi yaratmışsa ve site kullanıcıları siteyi gerçek anlamda kullanıyorsa, web sitesinin başarılı olması kaçınılmazdır.

Başarılı olabilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de analiz yapmak olacaktır. İçerik oluştururken, içerikleri kullanıcılara hitaben yazmamız gerekir. Kullanıcıların arama motorlarında arattıkları kelimeleri tahmin etmeye çalışarak içerik başlıklarını ve içerik düzenini seçmemiz gerekir. Tabi ki “tahmin” kısmını sadece kalıp olarak belirtiyoruz. Çünkü içerik oluştururken başlıkları, kullanıcıların arattığı şekilde tahmin etmek bile çok zordur ve sizi kolay kolay başarıya götürmez. Web sitenize içerik girdikten ve içeriğiniz Google tarafından tarandıktan yaklaşık 3-4 gün sonra içeriğiniz ile ilgili arama raporları almaya başlarsınız. Bu raporları Google Webmaster aracı üzerinden takip edebilirsiniz ve bu aramalar doğrultusunda içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu konuda ilerleyen zamanlarda detaylı bir makale paylaşacağım.

Bugün sizler için SEO nedir, sorusuna cevap verdim. Umarım yazdıklarımda size lazım olan bir şeyler vardır.  Bu yazının da sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyor olacağım. Sorularınızı yorum yaparak iletebilirsiniz. Kısa süre içerisinde sorularınıza cevap vereceğim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*