Yazılım Nasıl Öğrenilir?

yazılım nasıl öğrenilir
yazılım nasıl öğrenilir

Sorumuz basit: Yazılım nasıl öğrenilir? Yazılıma daha hiç bulaşmamış biriyseniz, daha doğrusu yazılım hakkında hiçbir fikriniz yoksa, hemen gözünüzü korkutmayın derim öncelikle! Fakat her işin de bir zorluğu olduğu gibi, yazılım öğrenmenin de bazı zorlukları bulunur.

Yazılım öğrenmek, aslında yeni bir dil öğrenmeye benzer. Nasıl ki, ilk okulda veya orta okulda İngilizce dersinde zorlandıysak, yazılımda da temel anlamda bazı yerlerde takılacağız fakat hemen canınız sıkılmasın; yazılım dilleri iletişim dilleri (-ki bana göre-) gibi sıkıcı değil! Hemen

Nasıl başlarım?

Öncelikli olarak yazılıma nasıl başlayacağınız çok önemlidir. “Yazılım nasıl öğrenilir?” sorusunun cevabının başlangıcı burası. Kendinize ilk olarak bir yazılım dili seçmeniz gereklidir. Tüm yazılım dillerini aynı anda öğrenmeniz çok çok zor olacağı gibi, kafanızda büyük bir karmaşaya neden olacaktır. Bundan dolayı ilk adım her zaman için hedef belirlemek olacaktır. Popüler olan birkaç yazılım dilini sizlere tanıtayım;

C

Evet, ilk baktığınızda ismi biraz garip gelebilir, ama onun adı sadece “C”! Programlama dillerinin atası olan “C”, 1970’lerden bu yana hala varlığını sürdüren temel programlama dillerinden bir tanesidir. Bilgisayar tabanlı temel yazılım olarak bilinmektedir ve işletim sistemlerinde alt seviyelerdeki programları yazmanız için sizlere yardımcı olacaktır. C’nin en güzel özelliklerinden bir tanesi de, neredeyse çalışmayacağı platform yoktur. Tabi ki C’nin bir üst versiyonları dediğimiz C++ ve C# gibi programlama dilleri de oluşturulmuştur. Şuanda C ailesinde en popüler olan programlama dili C#’dır.

PHP

PHP dünya üzerinde en çok kullanılan web programlama dillerinden bir tanesidir. Eğer hedefiniz web ise kesinlikle PHP öğrenmenizi öneririm. Şuanda dünya üzerinde en çok kullanılan yazılımlardan biri olan WordPress, PHP tabanlı bir sistemdir.

PHP, HTML içerisine gömülebilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tasarım altyapısı HTML ve CSS ile hazırlanıp kolayca kullanılabilmektedir. HTML bir programlama veya yazılım dili değildir. Sadece tasarım işaretlemelerinin yapılabileceği ( en azından siz öyle anlayın ) bir işaretleme dilidir. Kısacası HTML ile bir sitenin tasarım iskeletini oluşturup CSS kodları ile boyayabilirsiniz ve sitenize CSS ile renk katabilirsiniz. Bunun ardından PHP ile fonksiyonel sistemi yazarak siteye hayat verebilirsiniz. Bundan dolayı PHP burada çok önemli bir yazılım dili olarak karşımıza çıkıyor. PHP ile sistemin tamamının işleyişini yeniden yazabilirsiniz. Formların çalışmasından tutun, bir sitede satın alma fonksiyonlarının çalışmasına kadar; fonksiyonel açıdan bakacak olursak her alanda PHP’yi kullanabilirsiniz.

Javascript

PHP’den hemen sonra aklıma gelen ilk programlama dillerinden bir tanesi diyebilirim. Yine web tabanlı bir programlama dili ve altını çizmekte fayda var C dilinden türemiş olan bir programlama dilidir. Yani C biliyorsanız, Javascript sizlere çok yabancı gelmeyecektir.

Javascript, PHP ve HTML ile birlikte kullanılabilir ve özellikle PHP ile bir araya geldiğinde harikalar yaratılabilir. PHP kullanılmadan da kullanılabilecek olan Javascript’in PHP ile arasındaki farkı açıklayacak olursak; örneğin bir web sayfamız var ve biz bu sitemizde anlık olarak saati göstermek istiyoruz. PHP ile yazacağımız değişken kodu ile sayfaya geldiğinizde saatin gelmesini sağlayabilirsiniz. Fakat saat siz sayfadayken sürekli olarak güncellenmez. Saatin güncellenebilmesi için sayfayı yenilemeniz gerekir. Fakat Javascript’te bu olayı farklı bir biçimde yapabilirsiniz. Javascript ile yansıttığınız saati, sayfa yenilemeye ihtiyaç duymadan anlık olarak saniyeleri dahi güncelleyebilirsiniz. Yani Javascript ile yazdığımız saat, normal bir dijital saat gibi çalışacaktır, fakat PHP ile yazdığımız saat, biz sayfayı yenilemeyene kadar sayfanın son yenilendiği saati gösterecektir.

ASP.NET

ASP.NET Windows tabanlı çalışan bir programlama dilidir. Genel olarak yine temelinde C olan bu programlama dili, birçok webmaster tarafından tercih edilmektedir. ASP.NET ile tıpkı PHP’de olduğu gibi web sitesinin temel fonksiyonlarını yazabilirsiniz. Aynı şekilde PHP’de olduğu gibi HTML ve CSS’de kullanabilirsiniz.

Sizlere kısaca genel olarak, sık kullanılan programlama ve web tabanlı yazılım dilleri hakkında bilgi verdim. Daha sayabileceğim onlarca yazılım dili bulunmakta fakat ben genel olarak popüler olanlardan bahsetmek istedim. Fazla uzatmadan işin mantığını sizlere anlatmak istiyorum.

Nasıl Öğrenirim?

Bu soru çok önemlidir. Yazılıma başlarken sahip olmanız gereken en önemli şey sabırdır. Yazılım dilleri bazen çok karmaşık olabilmekle beraber, bazen çözülmesi imkansız diyebileceğiniz kod hatalarını karşınıza getirebilir. Sürekli olarak öğrenmeye açık olmak gereklidir.

Yazılım nasıl öğrenilir, sorusunu sormadan önce “Yazılımın mantığını nasıl öğrenirim?” sorusunu sormanız gerekir. Yazılım dili öğrenirken aynı zamanda sistemin nasıl işlediğini, nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Bunun için de bol bol egzersiz yapmak şarttır. Bunun dışında anlamasanız dahi, kodları bilmeseniz dahi, bazı eğitim serilerini açıp baştan sona izleyin. Orada nasıl bir yol izleniyor. Örneğin açıp, sıfırdan PHP ile blog yazan bir eğitmeni izlemek sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. En azından eğitmenin neler yaptığını, nasıl bir yol haritası çizdiğini görmenizi sağlayacaktır. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin, eninde sonunda yolunuz veritabanları ile aynı sokağa gelecektir. Bundan dolayı veritabanı sistemlerini öğrenmeye çalışın.

Yazılım nasıl öğrenilir, sorunuzun cevabı açıkçası ortada. Bolca egzersiz ve sistem mantığını öğrenmek. Ek olarak internetten açık kaynak scriptler indirerek bu scriptleri düzenlemeye çalışın. Onlara yeni özellikler katmaya çalışın. Az veya çok, önemli değil! Sadece deneyin ve elinizden geldiği kadar çok şey yapın. Biraz ilerledikten sonra, mümkün mertebe arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz veya birileri ile paylaşabileceğiniz, onlara hediye edebileceğiniz fikirler üretin. En azından hevesli bir şekilde işinizi yapmanızı sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*